هنگامی که مایکروفر شما در حال گرم کردن و یا پخت‌وپز غذاست، ممکن است متوجه جرقه زدن مایکروفر شوید. در این شرایط باید قبل از هر اقدام دیگری، فورا آن را خاموش کنید و بعد از برق بکشید.

قطره های روغن یا مایعات دیگر و تکه های غذا درون دستگاه
یکی از مواردی که باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود، تجمع قطره‌های روغن، چربی، مایعات و خرده‌های مواد غذایی در مایکروفر است. در همین راستا توصیه می‌کنیم بعد از هر بار استفاده از مایکروفر، محفظه درون آن، دیواره‌ها و خصوصا سقف را با دستمالی مرطوب کاملا تمیز کنید. همچنین اگر صفحه گردان فلزی یا شیشه‌ای کف مایکروفرتان، جدا می‌شود آن را خارج کنید و شستشو دهید و بعد از خشک کردن، آن را سر جای خود قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید با تمیز و سپس خشک کردن درون دستگاه، از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنید.

وجود قطعات فلزی درون دستگاه
حتی کوچک‌ترین قطعات فلزی می‌توانند باعث ایجاد جرقه در ماکروفر شوند. همانطور که ذکر شد، دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید سپس درب آن را باز کنید و از خالی بودن آن از هرگونه اجزای فلزی اطمینان حاصل کنید. برای مثال هر نوع ظروف فلزی، قاشق، چنگال یا سیم به جا مانده از اسکاچ سیمی و همچنین فویل یا روکش‌های آلومینیومی که بر روی غذا قرار می‌دهید، می‌توانند باعث جرقه زدن ماکروفر شوند. بنابراین توجه داشته باشید که از ظروفی که برای استفاده در مایکروفر مناسب هستند، استفاده کنید و قبل از استفاده دوباره از دستگاه، مطمئن شوید هیچ ضایعه فلزی‌ای در آن قرار نداشته باشد.

آسیب دیدگی پایه فلزی درون مایکروفر
اکثر مایکروفرها دارای یک پایه فلزی برای ایجاد طبقه هستند که ممکن است به مرور زمان دچار فرسایش شود. پایه فلزی را بیرون بیاورید و آن را به دقت بررسی کنید. به مرور زمان، ممکن است رنگ قسمتی از پایه آن پریده باشد یا پلاستیک زیر پایه‌ها از بین رفته باشد که در این صورت باعث جرقه زدن ماکروویو می‌شود. برای حل این مسئله، پایه فلزی دستگاهتان باید تعویض شود، پیشنهاد می‌کنیم برای این مورد با ما تماس بگیرید تا از مرغوب بودن پایه فلزی جدید اطمینان حاصل کنید چراکه نوع بی‌کیفیت آن می‌تواند باعث جرقه زدن و آسیب به مایکروفر شود.

خرابی همزن مایکروفر
همزن به پخت یکنواخت در مایکروفر کمک می‌کند. این قطعه انرژی گرمایی تولید شده توسط قطعه مگنترون را به صورت یکنواخت توزیع می‌کند. خرابی همزن باعث می‌شود انرژی گرمایی در یک ناحیه از مایکروفر متمرکز شده و پخش نشود. در نتیجه ی این مسئله، سوختگی و جرقه زدن مایکروفر اتفاق می‌افتد. عیب یابی همزن، تعمیر و یا تعویض آن در حیطه کاری تکنسین این دستگاه است و افراد غیرمتخصص با آسیب به مایکروفر، مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنند.

خرابی کاور انتشار امواج مایکروفر
روی دیواره درونی مایکروفر، یک پوشش مستطیلی قرار دارد که کاور انتشار امواج نامیده می‌شود. وظیفه آن هدایت انرژی گرمایی به قسمت مرکزی مایکروفر است تا گرما بر قسمتی که شما ظرف حاوی غذا را قرار می‌دهید، متمرکز شود. گاها ممکن است ذراتی از غذا بر روی این پوشش قرار بگیرند، در این صورت گرمای قطعه مگنترون این ذرات غذایی را می‌سوزاند و موجب جرقه زدن مایکروفر می‌شود و سپس باعث آسیب به سر نازل می‌گردد که جرقه های پی در پی و بزرگتری را به دنبال خواهد داشت. رفع این مشکل باید توسط تعمیرکار مایکروفر با تعویض سر نازل و در برخی موارد تعویض پوشش انتشار امواج انجام شود.

سوختگی قطعه دیود مایکروفر
قطعه دیود در ماکروفر، ولتاژ بالا ایجاد می‌کند که این ولتاژ در راستای انتقال گرما به قطعه مگنترون برای پخت‌وپز غذا کاربرد دارد. سوختگی دیود مایکروفر باعث جرقه زدن دستگاه می‌شود.
تعمیر و تعویض دیود مایکروفر به علت ولتاژ بالا خطر برق گرفتگی دارد. بنابراین از تعمیر خودسرانه آن خودداری کنید و انجام آن را به تکنسین مایکروفر محول کنید.

خرابی قطعه مگنترون مایکروفر، اتصالات درونی و خرابی محرک مایکروفر​